Dla Twojego domu

KuchniaPrzepisyPrzetwory

Sezon na Cukinię: wszystko co warto wiedzieć o tym zielonym skarbie!

Sezon na Cukinię: wszystko co warto wiedzieć o tym zielonym skarbie!

Przełom lipca i sierpnia – piękne, słoneczne lato w pełni. Oznacza to, że sezon na cukinię trwa w najlepsze! To wyjątkowe warzywo, znane ze swojej wszechstronności i delikatnego smaku, zdobywa serca kucharzy na całym świecie. Cukinia, będąca odmianą dyni zwyczajnej, oferuje nie tylko kulinarne możliwości, ale również bogactwo wartości odżywczych. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o cukinii oraz poznasz kilka pomysłów na przetwory, które pozwolą cieszyć się jej smakiem przez cały rok.

Dlaczego warto jeść cukinię?

Cukinia to prawdziwe bogactwo zdrowia zamknięte w zielonej skórce. Oto kilka powodów, dla których warto włączyć ją do swojej diety:

  1. Niska kaloryczność: cukinia jest niskokaloryczna – w 100 gramach znajdziesz tylko około 17 kalorii, co czyni ją idealnym składnikiem dla osób dbających o linię.
  2. Bogactwo wody: cukinia składa się w większości z wody, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.
  3. Witaminy i minerały: cukinia jest źródłem witamin z grupy B, witaminy C a także minerałów takich jak potas, wapń i magnez.
  4. Cukinia zawiera błonnik pokarmowy, który wspomaga trawienie i pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi.
Patelnia ROYAL do naleśników

Przetwory z cukinii – jak zachować letnie smaki na dłużej?

Lato to czas obfitości warzyw i owoców, a jednym z najczęstszych „problemów” ogrodników i miłośników lokalnych rynków jest nagły wysyp cukinii. Te zielone, wszechstronne warzywa potrafią rosnąć jak szalone, a ich liczba wkrótce może przerosnąć nasze możliwości konsumpcyjne. Co zrobić z nadmiarem cukinii? Oto kilka pomysłów, które pozwolą Ci cieszyć się cukinią przez cały rok i uniknąć marnowania tego cennego warzywa.

Ketchup z cukinii

Składniki:

  • 2 kg cukinii
  • 1 kg cebuli
  • 2 jabłka
  • 1 główka czosnku
  • pół szklanki cukru
  • niecałe pół szklanki octu jabłkowego
  • 2 łyżki soli
  • 400g koncentratu pomidorowego
  • przyprawy do smaku: łyżka słodkiej papryki, łyżeczka oregano, pół łyżeczki mielonego pieprzu, inne przyprawy według uznania

1. Jabłka oraz cukinie i cebule umyj pod zimną, bieżącą wodą i osusz. Cukinie obierz i przekrój wzdłuż na ćwiartki oraz wytnij gniazdo nasienne. Pokrój cebule na mniejsze kawałki. Jabłka obierz, wytnij gniazda nasienne i również pokrój na mniejsze kawałki.

2. Cukinie, cebule i jabłka zetrzyj na dużych oczkach, najlepiej przy pomocy tarki lub maszynki do mielenia ze specjalną nakładą do szatkowania warzyw. Można też użyć malaksera z odpowiednimi tarczami.

3. Starte warzywa (nie odciskaj soku) umieść w garnku o pojemności minimum 4 litrów. Dodaj sól i cukier, całość wymieszaj i zagotuj bez przykrywki. Jak tylko warzywa zaczną się gotować, zmniejsz moc palnika do takiej, by zawartość garnka tylko lekko się gotowała. Starte warzywa gotuj przez godzinę. Co parę minut warto zamieszać całość przy pomocy drewnianej łyżki.

4. Po godzinie gotowania składników dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy. Na koniec wlej ocet.

5. Całość zamieszaj i gotuj na małej mocy palnika przez ostatnie 20-25 minut (cały czas bez przykrywki). Ketchup z cukinii jest już prawie gotowy – zmiksuj go na gładko blenderem ręcznym. Po zmiksowaniu sprawdź smak ketchupu i w razie potrzeby i upodobań smakowych dodaj np. trochę więcej soli lub też pieprzu. 

6. Po zblendowaniu keczup jest gotowy do przelania go do słoiczków i klasycznego zapasteryzowania w gotującej się wodzie.

Naczynie żaroodporne tarta TERMICA 26cm

Pasztet z cukinii

Składniki:

  • 3 szklanki startej cukinii ze skórką na grubych oczkach
  • 1 duża marchewka obrana i starta na tarce z grubymi oczkami
  • 2 cebule obrane i drobno posiekane
  • 4-5 obranych i startych ząbków czosnku
  • ¼  szklanki oleju roślinnego
  • ½ szklanki kaszy manny
  • ½ łyżeczki kurkumy, ½ łyżeczki curry
  • 4 jajka
  • ½ pęczka natki pietruszki i koperku
  • sól i pieprz do smaku
  1. Dokładnie odciśnij cukinię z nadmiaru wody. Wszystkie składniki umieść w misce i dokładnie wymieszaj.
  2. Włącz piekarnik i nagrzej do 200 stopni.
  3. Blachę o wymiarach około 25×12 cm posmaruj olejem a na spód połóż papier do pieczenia.
  4. Masę na pasztet przełóż do formy i piecz około 60 minut. Po tym czasie wyjmij pasztet z piekarnika i odstaw do ostygnięcia.
  5. Pasztet przechowuj w lodówce.

Sałatka z cukinii do słoików

Składniki:

  • 2 kg cukinii
  • 2 papryki czerwone
  • 4 małe lub 3 większe cebule
  • 3 średnie marchewki
  • 2 łyżki soli – do pokrojonej cukinii

Zalewa:

  • 1 litr wody
  • 1 szklanka octu spirytusowego
  • około 1/3 szklanki cukru
  • płaska łyżeczka ziaren gorczycy lub kolendry
  • ewentualnie dodatkowo: łyżeczka przyprawy curry w proszku
  1. Cukinie pokrój w plasterki o grubości około 1-2 mm. Pokrojone w plasterki cukinie umieść w dużej misce, a następnie wsyp do niej dwie łyżki soli. Wszystko razem bardzo dokładnie wymieszaj i mocno ugnieć. Miskę odstaw w chłodniejsze miejsce na około dwie godziny (maksymalnie do czterech godzin). W wolnych chwilach mieszaj zawartość miski, by przyspieszyć rozpuszczenie soli i puszczenie wody przez plasterki cukinii. 
  2. W trakcie leżakowania cukinii w soli, przygotuj pozostałe warzywa. Dokładnie obierz marchewki i pokrój je w plasterki o grubości do 1 mm, by były jak najcieńsze. Marchew można tez zetrzeć na mandolinie lub na tarce, na średnich oczkach. Cebule obierz i pokrój w piórka. Papryki pokrój w krótsze paski o szerokości do 7 mm.
  3. Po około dwóch godzinach plasterki cukinii zmiękną i puszczą sporo soku. Sok ten wylej, można nawet lekko odcisnąć cukinie ze słonej wody. Do miski z plasterkami cukinii dodaj resztę pokrojonych warzyw (cebula, marchew i papryka). Bardzo dokładnie wymieszaj całość.
  4. Przygotuj osiem słoików o pojemności 600 ml każdy lub też słoiki o innej pojemności. Łącznie mają mieć około 4800 ml pojemności.
  5. Mieszankę warzyw rozdziel po równo do każdego słoika i dokładnie ugnieć.
  6. Czas na przygotowanie zalewy. Do garnka wlej wodę i wsyp cukier, miksturę zagotuj. Mieszaj do momentu, gdy cały cukier się rozpuści. Kolejno wlej jedną szklankę octu spirytusowego, dodaj też łyżeczkę ziaren gorczycy lub kolendry. Dodatkowo lub w zastępstwie ziaren można też wsypać do garnka łyżeczkę przyprawy curry w proszku. Zagotuj zalewę i od razu przelewaj ją do słoików. 
  7. Zalewy wlej tyle, by całkowicie wypełnić przestrzenie między fragmentami warzyw. Zostaw jednak 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Postaraj się wlać też po równo ziaren. Nie spiesz się z zakręceniem słoików, ponieważ pomiędzy warzywami może być sporo bąbelków powietrza. Aby się ich pozbyć można ostrożnie zakołysać słoikami. Następnie zapasteryzuj słoiki w gotującej się wodzie.

Domowa sałatka z cukinią do słoików jest gotowa do spróbowania już po czterech dniach. Najlepsza zaś będzie po dwóch tygodniach od zrobienia. Sałatka z cukinii będzie świetną przekąską do mięs oraz wszelkich dań z grilla, czy też jako jeden ze składników sałatki. To jedna lepszych sałatek na zimę, która pasuje do większości polskich obiadów. 

Cukinia to niezwykle wszechstronne warzywo, które warto mieć w swojej kuchni przez cały sezon. Nagły wysyp cukinii to wyzwanie, ale i okazja do kreatywnego podejścia w kuchni. Oprócz walorów smakowych, cukinia oferuje liczne korzyści zdrowotne, dlatego warto włączyć ją do codziennej diety. Nie bój się eksperymentować i odkrywać nowych sposobów na wykorzystanie tego wszechstronnego warzywa. Smacznego!

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *