Dla Twojego domu

Kuchnia

Efektywne użytkowanie folii aluminiowej i papieru do pieczenia w Twojej kuchni!

Efektywne użytkowanie folii aluminiowej i papieru do pieczenia w Twojej kuchni!

Folia aluminiowa to jeden z produktów, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Posiada bardzo szerokie zastosowanie w kuchni – zarówno do przygotowywania i gotowania potraw, ale również do ich przechowywania, chłodzenia czy przenoszenia, przykładowo jako lunch do pracy. Przed jej użyciem warto jednak wiedzieć, że sposób wykonania folii aluminiowej nie jest przypadkowy. Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, że w zależności od jej strony (zewnętrznej lub wewnętrznej) posiada inną strukturę? Z tego artykułu dowiecie się, jak poprawnie i efektywnie używać folii aluminiowej, ale też jakie zagrożenia może stwarzać w niektórych sytuacjach.

Szybsze pieczenie dzięki folii aluminiowej

Folia aluminiowa to produkt nieprzepuszczający światła, powietrza ani wody. Dzięki temu ma bardzo szerokie zastosowanie w gastronomii. Stosuje się ją między innymi do pakowania, przechowywania i transportowania żywności. Jest też świetnym produktem ułatwiającym zapiekanie produktów spożywczych, takich jak przykładowo mięsa czy ryby. Warto jednak wiedzieć, że strona folii aluminiowej, w którą owiniemy nasze składniki na potrawę ma bardzo duże znaczenie.

Folia aluminiowa posiada dwie strony – lśniącą i matową. Pierwsza z nich odpowiada za izolację ciepła i pozwala na dłużej zachować wysoką temperaturę. To właśnie lśniąca strona folii będzie pomocna podczas przygotowywania potraw „na ciepło” – umieszczając ją od wewnątrz, przyspieszy proces obróbki cieplnej i utrzyma jej wysoką temperaturę na dłużej. Podczas pieczenia dań w piekarniku, owijając je matową stroną folii od zewnątrz sprawimy, że ciepło piekarnika z łatwością przeniknie do środka ogrzewając produkty spożywcze. Warto pamiętać, że szczelne owinięcie potrawy pomoże zachować soki i aromaty ulatniające się ze składników spożywczych, dzięki czemu danie będzie soczyste i pełne smaku.

Folia aluminiowa – która strona dla zachowania świeżości?

Matowa strona folii aluminiowej jest pomocna podczas przechowywania potraw i przedłużania ich świeżości. Opakowując folią śniadanie do pracy lub przekąski na podróż, jej lśniąca strona zastosowana od zewnątrz zadziała niczym bariera ochronna – będzie odbijać światło i ciepło, które nie dotrze do środka. Natomiast podczas opakowywania w folię aluminiową produktów do przechowywania w lodówce, lśniąca strona zastosowana od zewnątrz pomoże znacznie szybciej schłodzić potrawę i utrzymać jej świeżość na dłużej.

Podsumowując, jeśli chcemy, by umieszczone wewnątrz folii danie trzymało ciepło, powinniśmy zawinąć je błyszczącą stroną do wewnątrz. Strona błyszcząca zatrzymuje ciepło, a matowa je przepuszcza. Odwrotne ułożenie sprawia, że potrawa odda ciepło do otoczenia, tym samym sama szybciej stygnąc.

Uważaj na zagrożenia

Stosując folię aluminiową do pieczenia potraw w piekarniku lub na grillu, może nasunąć się na myśl, że będzie również pomocna podczas podgrzewania dań w kuchence mikrofalowej. Nic bardziej mylnego – kuchenki mikrofalowe działają poprzez generowanie fal elektromagnetycznych, które przenikają do wnętrza żywności, podgrzewając ją. Folia wykonana z aluminium odbija fale mikrofali, co może prowadzić do powstania iskier i uszkodzenia kuchenki, a potrawa nie zagrzeje się. Nie wolno zatem łączyć folii aluminiowej z kuchenką mikrofalową.

Papier do pieczenia – świetne uzupełnienie do folii aluminiowej w Twojej kuchni

Innym produktem przydatnym podczas przygotowywania potraw w piekarniku jest papier do pieczenia. Posiada on szereg zalet, dzięki którym zyskuje szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykazuje się dużą gęstością i jest pokryty specjalistyczną powłoką silikonową, dzięki której nie przywierają do niego potrawy. Dzięki profesjonalnym metodom produkcji papieru, jest on bardzo wytrzymały, odporny na rozerwanie oraz przypalenie – zwykle można użytkować go do temperatury aż 220 stopni Celsjusza, jednak dokładna informacja jest zawsze podana na opakowaniu produktu. Ponadto, papier do pieczenia jest bezwonny, nie chłonie zapachów z potraw i nie nasiąka płynami.

Formy i rodzaje papieru do pieczenia – każdy znajdzie coś dla siebie

Papier do pieczenia występuje w wielu wygodnych formach. Zwykle są to rolki o różnych długościach i szerokościach, dzięki którym można dobrać je do własnych preferencji i naczyń. Dostępne są również w wersji pociętych arkuszy, gotowych do użytkowania. Może różnić się też w zależności od sposobu wykonania. Papiery do pieczenia pokryte z jednej strony powłoką nieprzywieralną są bardziej plastyczne i wygodne w użytkowaniu, jednak warto pamiętać, aby powłoka była umieszczona od strony produktów spożywczych, a nie od blachy. Wtedy unikniemy przyklejenia się potrawy do arkusza. Papiery które posiadają cienką powłokę silikonową po obydwu stronach są nieco bardziej sztywne i grubsze, ale dzięki temu zyskują większą wytrzymałość. Aby papier był bardziej plastyczny i wygodniej formowało się go do naczynia, wystarczy zmiąć go w rękach jak kartkę papieru i ponownie rozprostować.

Papier do pieczenia jak sama nazwa wskazuje, jest świetnym pomocnikiem podczas pieczenia ciast i potraw obiadowych. Jednak dzięki wysokiej wytrzymałości i cienkiej powłoce nieprzywieralnej można stosować go również do innych celów. Oto kilka naszych wskazówek, do czego jeszcze może posłużyć papier do pieczenia:

  1. Pomocnik podczas wałkowania ciasta – może stanowić barierę między klejącym się ciastem a wałkiem. Jego silikonowa powłoka nie przyklei się do ciasta, a wałek będzie utrzymany w czystości. Nie obawiaj się rozerwania papieru – jest on bardzo wytrzymały.
  2. Usprawniony proces mrożenia produktów spożywczych – wystarczy pociąć papier do pieczenia na mniejsze kawałki i przełożyć nim np. mięso na kotlety, a następnie włożyć do zamrażalki. W ten sposób przygotowane porcje będą dużo łatwiejsze do oddzielenia i rozmrożenia.
  3. Czysta przyjemność z grillowania – używając zamykanego grilla lub tostera, można zabezpieczyć jego płyty grzewcze papierem do pieczenia. Ułatwi nam to późniejszy proces mycia urządzenia, do którego często przywierają sosy lub przypieczony ser.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *