Obchodzona przez nas co roku Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jest to czas radości, nadziei i odrodzenia. Budząca się do życia przyroda otacza nas świeżością i kolorami. To idealny czas, aby wprowadzić do swojego domu odrobinę wiosennej energii poprzez kolory i symbole Wielkanocy. Świąteczne spotkanie przy bogato zastawionym stole warto uzupełnić o odpowiednie ozdoby, które dodadzą wnętrzu świątecznego charakteru i stworzą wyjątkową atmosferę.
Charakterystyczny symbol Wielkanocy – pisanki!
Niech tradycyjne pisanki staną się nie tylko uroczą ozdobą, ale też idealną okazją do wspólnego malowania i ozdabiania jajek. Umieść je w wielkanocnym koszyczku lub na specjalnie przygotowanej paterze, a całość ozdób kilkoma gałązkami zielonej trawy lub kwiatami. Dopełniającym je dodatkiem mogą być kolorowe serwetki z wielkanocnym motywem – składając je w kształt zajączka lub jajka, dodatkowo podkreślisz temat Wielkanocy.
Zielona Wielkanoc w Twoim domu!
Dodaj świeżości i naturalnego uroku, umieszczając na stole bukiet wiosennych kwiatów lub gałązek w wazonie. Wiosenne kwiaty cebulkowe w doniczkach to idealna dekoracja wielkanocna. W sklepach znajdziemy spory przekrój gatunków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wiosnę zaproszą do domu tulipany czy hiacynty. Wytrzymają znacznie dłużej niż kwiaty cięte w bukietach, a po przekwitnięciu możemy je przesadzić do ogrodu.
Oferujące jaskrawo żółte kwiaty żonkile to kolejny symbol wiosny i odrodzenia. Można je sadzić nie tylko w doniczkach, ale także w koszach lub donicach na zewnątrz, aby ozdobić taras lub balkon. A może chcesz stworzyć ciekawą i jadalną ozdobę świątecznego stołu razem z najmłodszymi członkami rodziny? Polecamy do tego rzeżuchę symbolizującą życie i odrodzenie! Aby ją wysiać, należy przygotować płaskie naczynie, watę, nasiona rzeżuchy oraz wodę. Na płaskim naczyniu należy ułożyć watę i obficie posypać ją nasionkami. Całość należy następne zwilżyć wodą. Nasiona rzeżuchy zaczną kiełkować już po 1-2 dniach, a rzeżucha będzie gotowa do jedzenia i ozdabiania Wielkanocnego stołu i koszyczka po 7-10 dniach.
Wielkanocne słodkości
Wielkanoc to czas radości, spotkań rodzinnych i wspólnego dzielenia się posiłkami. Dlatego dbając o piękny wygląd stołu stworzysz jeszcze bardziej wyjątkową atmosferę, która zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników świątecznego spotkania. Na Wielkanoc pieczemy zazwyczaj najróżniejsze serniki oraz mazurki. Prawie każdy ma swój ulubiony przepis i lubi po niego sięgać, jednak nie ma wspaniałych Świąt Wielkanocnych bez chociaż jednej wysokiej i dumnej babki. Poniżej przestawiamy przepis na prostą i szybką babkę cytrynową, idealną na zbliżającą się Wielkanoc!
Składniki:
- 200g mąki pszennej tortowej
- 150g cukru
- 200g masła
- 4 jajka
- 1 cytryna
- Łyżeczka proszku do pieczenia
- Oddziel białka od żółtek. Białka odłóż do osobnej miski. W jednej misce umieść razem cukier, miękkie masło oraz żółtka. Całość miksuj kilka minut, aż masa zrobi się puszysta a cukier całkowicie się w niej rozpuści.
- Z dobrze umytej i wyszorowanej cytryny zetrzyj część skórki. Wyciśnij też cały sok i połącz ze skórką.
- Do miski ze słodkim kremem z masła i żółtek dodaj przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę oraz sok z cytryny ze skórką. Połącz całość w gęste ciasto przy pomocy miksera.
- Do białek jaj dodaj szczyptę soli. Zacznij ubijać białka, jednak nie dłużej niż 2-3 minuty. Ubitą pianę dodawaj stopniowo do ciasta, aż do połączenia całości.
- Foremkę wysmaruj resztkami masła i obsyp drobną bułką tartą. Ciasto na babkę przełóż do formy i wyrównaj powierzchnię.
- Babkę umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni z termoobiegiem lub 180 stopni z trybem grzania góra/dół. Babkę piecz około 40 minut.
- Po upieczeniu, na ostudzoną babkę możesz położyć wielkanocne ozdoby lub klasyczny lukier zrobiony z cukru pudru i soku z cytryny.
Niech wiosna i wielkanocny klimat zawita w Twoim domu wraz z naszymi poradami. Pamiętaj, że Wielkanoc to czas radości, spotkań rodzinnych i wspólnego świętowania. Niech symbole tego wielkiego święta przypomną Ci o nadchodzącej wiośnie i radości płynącej z odrodzenia natury. Wesołych Świąt!