Dla Twojego domu

Ogród

Przegląd akcesoriów do nawodnienia Twojego ogrodu!

Przegląd akcesoriów do nawodnienia Twojego ogrodu!

Ogród pełen zdrowych i pięknych roślin wymaga pielęgnacji, nawożenia i przede wszystkim odpowiedniego nawodnienia. Istnieje wiele tanich i efektywnych metod nawadniania, które pozwolą cieszyć się bujną zielenią bez nadmiernych kosztów i marnowania cennej wody. Dla naszych roślin liczy się każda kropla, warto więc dobrać odpowiednie dla naszego ogrodu narzędzie ułatwiające nam prace nawadniające. Przedstawiamy przegląd różnego rodzaju akcesoriów które sprawią, że podlewanie Twojego ogrodu stanie się czystą przyjemnością!

Zraszacz impulsowy z metalową szpilką AQUA

Zraszacze – dopasuj je do swoich potrzeb

Wybór odpowiedniego zraszacza do ogrodu zależy od kilku czynników, takich jak wielkość ogrodu, rodzaj roślin czy specyficzne potrzeby ich nawodnienia. Wybierając zraszacz warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji strumienia wody oraz łatwość montażu i konserwacji. Oto kilka propozycji typów zraszaczy, które warto dobrać do swoich potrzeb i preferencji:

  1. Zraszacze oscylacyjne – inaczej nazywane zraszaczami wahadłowymi, posiadają kilka lub kilkanaście otworów, przez które wydostaje się woda. Są idealne do podlewania trawy oraz dużych i prostokątnych obszarów. Są bardzo popularne dzięki łatwemu ustawieniu i wygodnej regulacji strumienia wody.
  2. Zraszacze rotacyjne (obrotowe) – dobrze nadają się do większych, okrągłych lub nieregularnych obszarów. Są bardziej efektywne na wietrze niż zraszacze oscylacyjne. Warto pamiętać, że zraszacze rotacyjne wymagają precyzyjnego ustawienia na podłożu.
  3. Zraszacze pulsacyjne, inaczej impulsowe – doskonale radzą sobie w dużych ogrodach, równomiernie rozprowadzając po nich wodę. Z łatwością pokryją duże powierzchnie. Warto jednak pamiętać, że są zdecydowanie mniej precyzyjne w małych ogródkach.
  4. Zraszacze statyczne – są to zraszacze stacjonarne, proste w swojej konstrukcji i odpowiednie do małych obszarów i ogródków. Ten rodzaj zraszacza będzie delikatny dla roślin wrażliwych na silny strumień wody.
Zraszacz oscylacyjny AQUA z rurką aluminiową

Pistolety zraszające – precyzyjny strumień wody

Pistolety zraszające są popularnym wyborem do nawodnienia ogrodu, ponieważ pozwalają na precyzyjne kontrolowanie strumienia wody oraz jego intensywności. Przedstawiamy kilka cech pistoletów zraszających, na które warto zwrócić uwagę szukając tego idealnego do własnego ogrodu:

  • Wielofunkcyjność – pistolety posiadają wiele ustawień strumienia wody, od delikatnej mgiełki po silną strugę. Są uniwersalne i nadają się do różnych zadań w ogrodzie, takich jak podlewanie delikatnych roślin, mycie samochodu czy czyszczenie narzędzi,
  • Regulacja ciśnienia wody oraz szerokości strumienia – funkcja przydatna do precyzyjnego dostosowania ilości wody do różnych roślin,
  • Funkcja blokady – mechanizm blokady spustu, który pozwala na ciągłe podlewanie bez konieczności trzymania przycisku. Wygodna funkcja przy nawadnianiu dużych powierzchni,
  • Funkcja stopu wody – automatycznie zamyka przepływ wody po zwolnieniu spustu, co pomaga oszczędzić wodę i zapobiega jej marnowaniu,
  • Materiał wykonania – modele z metalu są bardziej trwałe, ale cięższe, natomiast pistolety z tworzywa sztucznego są lżejsze, ale mogą być mniej wytrzymałe.
Pistolet zraszający

Niezbędne akcesoria do podlania Twojego ogrodu

Akcesoria do podlewania ogrodu obejmują szeroki wybór elementów, takich jak dysze, konewki i węże ogrodowe. Pomagają one w usprawnieniu procesu nawadniania. Zaczynając od wyboru odpowiedniego węża ogrodowego, warto zwrócić uwagę na jego długość i średnicę – zwykle jest to ½ lub ¾ cala – wpływa to na przepływ wody. Dobierając do niego odpowiednią dyszę, która pozwala na zmianę strumienia wody z delikatnej mgiełki do silnego strumienia otrzymujemy wygodne i proste połączenie, umożliwiające podlanie całego ogrodu.

Wąż ogrodowy ECOGREEN 1/2 cala 20m

Złączki – mali pomocnicy podczas podlewania ogrodu

Często posiadamy w swoim asortymencie ogrodowym elementy pomagające w podlewaniu roślin, jednak nie wiemy do końca jak połączyć je w skuteczną całość. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju złączki – szukając tej o właściwym kształcie i rozmiarze warto zastanowić się, do czego będzie nam potrzebna. Może pomóc podczas montażu węża do kranu ogrodowego, połączenia dwóch węży ogrodowych czy też do rozdzielenia strumienia wody na różne strony. Bez wątpienia są to małe, ale bardzo praktyczne akcesoria, które zawsze warto mieć w swoim ogrodowym asortymencie.

Szybkozłączka ze stopem

Woda to jedno z najcenniejszych zasobów, a jej oszczędne używanie staje się coraz bardziej istotne, zwłaszcza w kontekście ogrodnictwa. Posiadanie pięknego ogrodu nie musi jednak wiązać się z wysokimi rachunkami za wodę. Dzięki zastosowaniu prostych akcesoriów do nawodnienia, osiągniesz efekt pięknego, zielonego ogrodu bez rekordowych rachunków za wodę.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *